ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) arasında 30 Temmuz 2021 tarihinde imzalanan protokol kapsamında iş birliği alanlarını somutlaştırmak ve iş birliği takvimini belirlemek amacıyla YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ile bir araya geldi.

Çevrimiçi olarak 25 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, YÖDAK ve KKTC yükseköğretim sistemi ve üniversitelerde gerçekleştirilen kalite güvencesi çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Avcı, KKTC yükseköğretim kurumlarının mevcut kalite standartlarını ve uluslararası tanınırlıklarını daha ileri bir noktaya taşımak için YÖKAK’ın tecrübe paylaşımı ve desteği ile belirlenen bir eylem planının hayata geçirilmesinin stratejik öneme sahip olduğunu ifade etti. Ortak iş birliği çalışmalarına gösterdikleri ilgiden ötürü YÖKAK Başkanı Kar’a ve ekibine teşekkür eden Prof. Dr. Avcı, her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Muhsin Kar: “YÖKAK, YÖDAK için tecrübesini paylaşmaya hazır”

Kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerinin önemine dikkat çeken Başkan Prof. Dr. Kar, “Yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesi kültürünü yaygınlaştırmak son derece önemli. YÖKAK kurumsallaşmasını hızla tamamlayarak Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesi sisteminin kurulması, içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılması noktasında önemli mesafe aldı. Bu konuda elde ettiğimiz her türlü tecrübeyi paylaşmaya ve YÖDAK’a destek olmaya her zaman hazırız” dedi.