Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Öğrenci Komisyonu 11 Temmuz 2023 tarihinde, “Öğrenci Değerlendiricilerin YÖKAK İzleme Programı Deneyimleri” adlı canlı yayını @kaliteelcisi sosyal medya hesabından gerçekleştirdi.

Komisyonu üyesi Esra Köyönü‘nün moderatörlüğündeki etkinlikte YÖKAK İzleme Programı kapsamında öğrenci değerlendirici olarak deneyime sahip olan Komisyon üyeleri; Erdoğan Taha Akbaş, Aslı Özmutlu ve Yusuf Polat konuşmacı olarak yer aldı. Dış Değerlendirme Programları ve İzleme Programı hakkında kısa bir bilgilendirme ile başlayan etkinlikte konuşmacılar 2023 İzleme Programının süreci,  değerlendirme takımının görevleri, öğrencilerin bu takımlardaki görevi gibi konularda bilgilendirmeler verdi. Ayrıca konuşmacılar değerlendirme süreçlerinde YÖKAK Etik Kurallarının önemine de değindi. 51 katılımcının yer aldığı etkinlikte katılımcıların soruları da yanıtlandı ve yayın kapanış konuşmasının ardından sona erdi.

İzleme Programı Nedir?

İzleme Programının amacı dış değerlendirme süreci sonrasında ilgili yükseköğretim kurumundaki gelişim sürecini değerlendirmektir. İzleme Programının temel değerlendirme kapsamını kurumun dış değerlendirmesi sonucunda hazırlanan Kurumsal Geri Bildirim Raporları’nda ortaya çıkan “gelişmeye açık yanlar” oluşturmaktadır. Bununla birlikte KGBR’de ortaya çıkan kurumun güçlü yanlarının sürdürülebilir olup olmadığı İzleme Programı kapsamında değerlendirilmektedir.