Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, YÖKAK Kurul Üyesi Doç. Dr. İbrahim Halil Kayral ile YÖKAK akademik uzmanları, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesine bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 

25-28 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, rektör yardımcıları, üniversite yönetimi ve ilgili akademisyenler ve idari personel ile görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyarette YÖKAK’ın Türkiye’de uyguladığı yükseköğretimde kalite güvencesi sistemine ilişkin bir sunum yer alırken, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Bosna Hersek'teki yükseköğretim sistemi ve yükseköğretimde kalite güvencesi konularında bilgi alındı. 

Uluslararası Saraybosna Üniversitesine uygulanacak kalite güvencesine ilişkin değerlendirme yaklaşımlarının belirlenmesi üzerine de bilgi alışverişinin gerçekleştirildiği ziyarette, YÖKAK'ın kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme, topluma hizmet ve uluslararasılaşma değerlendirme ölçütleri ilgililerle paylaşıldı. Ziyarette ayrıca Uluslararası Saraybosna Üniversitesinden Öğrenci Konseyi temsilcisi ve farklı bölümlerden öğrenciler ile de görüşmeler gerçekleştirildi.