ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yürütülen 2022 yılı Kurumsal Akreditasyon ve Dış Değerlendirme Programlarında görev alan değerlendiricilere yönelik “Saha Hazırlık Eğitimi” düzenlendi. 

YÖKAK Dış Değerlendirici Eğitimi Programı’nın üçüncü basamağı olan Saha Hazırlık Eğitimi, 214 değerlendiricinin katılımıyla 21 Eylül 2022 tarihinde çevrim içi olarak gerçekleştirildi. 

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, açılış oturumunda yaptığı konuşmasında, eğitimin sahaya gidecek tüm takımların karşılaşabileceği durum ve sorunlara ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti. 

YÖKAK Akademik Uzmanı Doç. Dr. Salih Bardakcı da etkinlik sürecinin nasıl işleyeceği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Kurum kültürünün kalite süreçleri açısından önemine işaret eden Bardakcı, YÖKAK’ın kurum kültürünün yerleştirilmesi konusunda Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına katkı sağlamaya devam edeceğini ifade eti. Bardakcı, sunumunun devamında Değerlendirici Saha Hazırlık Eğitimi’nin amacı, yönelimi, hedefleri ile eğitimde yararlanılacak kaynak dokümanları ve çalışma materyallerini açıkladı.

Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölümde düzenlenen eğitim, “SWOT Analizi”, “Nasıl Gözlemleyelim?”, “Çapraz Değerlendirme” ve “Soru Cevap” oturum başlıklarında gerçekleştirildi. Gruplara bölünen katılımcılar, oturumlarda kurgusal üniversiteleri grup içi çalışmalar ve sınıf içi tartışmalar yoluyla ölçütlerle değerlendirerek, saha deneyimlerini paylaşma olanağı buldular.