Malatya İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) üyesi on üç üniversitenin yetkilisinin katılımıyla “Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Kurumsal Akreditasyon Süreci Tecrübe Paylaşımı Toplantısı” gerçekleştirildi.

Birliğe üye üniversiteler ve YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ne sahip üniversiteler tarafından kalite güvencesi ve akreditasyon süreçleri hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantıda üniversite temsilcilerinin kurumsal akreditasyon süreci ve kalite çalışmalarına ilişkin sorularına açıklayıcı bilgiler verildi.

Toplantıda İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerine 2018 yılından beri hazırlandıklarını, tüm birimleri söz konusu sürece dahil ettiklerini ve sürekli iyileştirme anlayışının kurum kültürü haline gelmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise Bütünleşik Kalite Yönetimi ve Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programı (AYDEP) hakkında bilgiler aktardı. Rektör Karakaya, özellikle AYDEP ile yeterliliği esas alan bir anlayışla geliştirdikleri dijital çözümün öğretim elemanlarına destek olduğunu ve kısmen de yük getirdiğini ifade etti.

Malatya İnönü Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi'nin yer aldığı toplantı sonrasında Yükseköğretim kurumları rektörleri, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine bir yıl önce alınan Malatya Arslantepe Höyüğü'nde inceleme yaptı.