Sudan’da faaliyet gösteren Al Neelain Üniversitesi, Eldaein Üniversitesi ve Sinnar Üniversitesi yöneticilerinden ve idari personelinden oluşan heyet, Yükseköğretim Kalite Kurulu’na (YÖKAK) çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Sudan’ın Al Neelain, Eldaein ve Sinnar üniversitelerinden Eğitim, Planlama, İzleme ve Değerlendirme koordinatörlükleri, Kurumsal İletişim koordinatörlükleri, Personel Daire başkanlıkları, Öğrenci İşleri Daire başkanlıkları, İdari ve Mali İşler Daire başkanlıkları ile Dış İlişkiler Daire başkanlıkları yöneticileri ve idari personelinden oluşan heyetin katılımıyla 17 Ocak 2023 tarihinde YÖKAK’ta bir toplantı gerçekleştirildi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve YÖKAK akademik uzmanlarının da yer aldığı toplantıda, konuk heyete Türkiye’deki yükseköğretimde kalite güvencesi çerçevesi ve YÖKAK’ın Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verildi. YÖKAK Akademik Uzmanı Öğr. Gör. Dr.  Yasemin Yelbay Yılmaz, toplantıda yükseköğretimde kalite güvencesinin neleri kapsadığı, Türkiye’deki yükseköğretimde kalite güvencesi çerçevesi ve dünyadaki kalite güvencesi çalışmalarına ilişkin sunum yaparken, YÖKAK Akademik Uzmanı Doç. Dr. Dilek Avşaroğlu ise YÖKAK’ın kuruluşu, görev ve yetkileri ile Türkiye’deki yükseköğretimde kalite güvencesi çalışmalarına ilişkin detaylı bilgiler aktardı.

Konuk heyetin sorularının da yanıtlandığı toplantıda Sudan’daki yükseköğretimde kalite güvencesi alanında hangi çalışmalar yapıldığına ilişkin bilgi alındı.