ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Sağlık Bilimleri enstitülerince gerçekleştirilen kalite güvencesi ve akreditasyon çalışmalarının değerlendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi.

YÖKAK yetkilileri ve Sağlık Bilimleri enstitüleri yöneticilerinin katıldığı toplantıda kalite güvencesi ve akreditasyon çalışmalarına ilişkin sunumlar gerçekleştirildi.

YÖKAK Üyesi Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu’nun koordinatörlüğünde yapılan toplantıda söz alan Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü (SBE) Müdürü Prof. Dr. Funda Yılmaz, söz konusu toplantı ile daha önce yapılan toplantılardaki görüş alışverişlerinin Sağlık Bilimleri alanında kalite güvencesi için katkı sağlayıcı bir özellikte olduğunu vurguladı. Sakarya Üniversitesi SBE Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Havva Sert, kalite ve akreditasyon süreçlerinde yapılan çalışmaların paydaşlar ile olan ilişkileri daha sistematik hale getirdiğini ifade etti.

Atatürk Üniversitesi SBE Müdürü Prof. Dr. Elif Çadırcı, Sağlık Bilimleri enstitülerinin lisans ve lisansüstü seviyede kalite ve akreditasyon çalışmaları kapsamında daha yapıcı çözümler ortaya koyabilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kaliteden sorumlu birimler aracılığıyla standardizasyon süreçlerinin değerlendirmesinin gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çadırcı, YÖKAK’ın rubrik (dereceli puanlama anahtarı) temelli yaklaşımının geliştirilmesi gereken ve güçlü yönlerin açığa çıkması konusunda katkı sağladığını söyledi.

Prof. Dr. Muhsin Kar, soru cevap şeklinde ilerleyen toplantıda kalite güvencesi çalışmalarındaki gayretleri dolayısıyla enstitü yöneticilerine teşekkürlerini iletirken, toplantı Başkan Kar’ın kapanış konuşması ile sona erdi.