Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından uygulanan 2021 Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında belge almaya hak kazanan İnönü Üniversitesine düzenlenen törenle akreditasyon belgesi takdim edildi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay yaptığı açılış konuşmasında, “Ülkemiz yükseköğretim hayatında kalite ve akreditasyon konularının eğitim süreçlerinin her aşamasında çok önemli olduğunun altını çizerek bu kapsamda Yükseköğretim Kalite Kurulunun kurulmasının ve ardından dış değerlendirme ve kurumsal akreditasyon süreçlerini başlatmasının yükseköğretim hayatına büyük bir değer kattığını” belirtti. Ayrıca, İnönü Üniversitesinin 2016 yılı itibariyle kalite, akreditasyon süreçlerini başlattığını ve Türkiye’de bu alanda önemli çalışmalar yapan üniversitelerden biri olduğunu ifade etti.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Bir yöntem belirlemezseniz ve standartları koymazsanız ortaya çıkardığınız çıktılar bilimsel anlam ifade etmez. Bunları kaydetmezseniz üstünü de ekleyemezsiniz ve ortaya bilimsel veri çıkmaz. Üniversitelerimizin böyle bir süreçten geçip akreditasyon belgelerini almalarını Türkiye'deki bilimsel eğitim açısından çok değerli buluyorum.” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Kalite belgesinin sürdürülebilir olması ve devamlılığın sağlanmasının önemli olduğunu” ifade ederek, belgenin üniversiteye hayırlı olmasını diledi. Gürkan ayrıca, “İnönü Üniversitemiz bu konuda büyük bir gayret gösterdi. Uzun süren bir hazırlık sürecini hocamızla bazı platformlarda değerlendirme imkânı bulduk. Belgenin hak edilmesi ve devamının sağlanması ve bütün birimlere yansıtılması noktasında da görev bundan sonraki ilgili birimlerdeki sorumlu arkadaşlara düşmektedir.” diye konuştu.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, “İnönü Üniversitemiz kalite güvencesi çalışmalarında öncü üniversitelerimizden bir tanesi. Tabi bu süreçleri başarıyla tamamlayarak kurumsal akreditasyon belgesi almaya hak kazanıp çalışmalarını taçlandıran bir üniversitemiz. Bu başarının ortaya çıkmasında başta rektörümüz olmak üzere emeği geçenlere ve paydaşlarını hem tebrik ediyor, hem de teşekkür ediyorum. Kalite çalışmalarının özellikle bir kişiyle olmayacağının bilincinde olarak, mutlaka tüm akademik personelin, öğrencilerin, paydaşların aktif katılımını ve rektörlüğün de liderliğini gerektiren bir süreç. Dolayısıyla bu süreci başarıyla tamamlamak oldukça kıymetli. Bu vesileyle kurumsal akreditasyon belgemizin üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Belge takdim töreninde yapılan konuşmaların ardından Kurumsal Akreditasyon Belgesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar tarafından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a takdim edildi.