ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kuzey Makedonya’da Türkçe eğitim veren Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu ile Tetova’da (Kalkandelen) faaliyette bulunan Türkiye Maarif Vakfı Okullarını ziyaret etti.

Uluslararası Vizyon Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasında Yükseköğretim Alanında Tecrübe Paylaşımı ve İş Birliği Arayışları” adlı uluslararası panele katılmak için Kuzey Makedonya’da bulunan YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde resmi olarak Türkçe eğitim veren Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu ile Tetova’da (Kalkandelen) faaliyette bulunan Türkiye Maarif Vakfı Okullarına ziyarette bulundu.

Ziyarette Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Nuri Mazlam, Türkçe eğitimin tarihi hakkında bilgi verdi. Mazlam, Türk toplumu olarak Türkçe eğitim haklarının Yugoslavya döneminden beri var olduğunu, mevcut okullarının TİKA ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından onarıldığını ve okulun adının 2006 yılında Mustafa Kemal Atatürk olarak değiştirildiğini ifade etti. 

Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar’ın Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu ziyaretine Şar Vardar Vakfı Başkan Yardımcısı Mefail Recep ve Uluslararası Vizyon Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aybeyan Selim refakat etti.

Kalkandelen’de (Tetova) faaliyette bulunan Türkiye Maarif Vakfı Okullarını da ziyaret eden Başkan Prof. Dr. Muhsin Kar’a, Müdür Murat Kördemir tarafından eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında bilgi verildi.