Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde (KSÜ) “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi ve Akreditasyon” konulu konferans verdi.

KSÜ Yunus Emre Kültür ve Kongre Merkezi Sezai Karakoç Konferans Salonunda gerçekleşen konferans, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım’ın açılış konuşması ile başladı.

Konferansta yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesi ve akreditasyon süreçleri hakkında bilgi veren Başkan Prof. Dr. Kar, kalite güvencesinin yükseköğretime erişimi artırarak üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim fonksiyonlarına katkı sağlayacağını, bu sayede üniversitelerde yapılan faaliyetlerin topluma yansıyacağını kaydetti.

Yükseköğretim sisteminin öğrencileri ulusal ve küresel yeterliliklere göre hayata hazırlaması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kar, “Öğrencilere sadece alana özgü eğitim vermenin yanında yaşam becerilerinin donatılması, kritik ve analitik düşünme, problem çözme, takım çalışması, esnek çalışabilme, kendini ifade edebilme şeklinde sıralanan 21’inci yüzyıl becerileri mutlaka kazandırılmalıdır. Bunun da yolu kalite güvencesinden geçiyor” diye konuştu.

Dünyadaki yükseköğretim kalite güvence sistemlerinden de örnekler veren Başkan Kar, konuşmasının devamında YÖKAK’ın Türkiye’de yürüttüğü kurumsal değerlendirme süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Mevzuatta son yapılan değişiklikle birlikte Kurumsal Akreditasyon Programı’nın (KAP) zorunlu hale getirildiğine değinen Kar, KAP değerlendirmesini ise Dereceli Değerlendirme Anahtarı (Rubrik) sistemi üzerinden gerçekleştirdiklerini belirterek, Rubrik sistemde yer alan ölçütleri ayrıntılarıyla açıkladı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, konferans öncesinde ise Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım’ı makamında ziyaret ederek, üniversitede gerçekleştirilen kalite güvencesi çalışmaları hakkında bilgi aldı.