ANKARA - Yükseköğretim Kalite Kurulunda (YÖKAK) Başkanlık seçimi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Muhsin Kar’dan boşalan başkanlık koltuğuna Prof. Dr. Ümit Kocabıçak seçildi.

YÖKAK Başkanlık seçimi, 22 Haziran 2023 tarihinde yapılan Haziran ayı Kurul Toplantısında gerçekleştirildi.

Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idari hizmetlerinin kalite düzeylerine ilişkin ulusal ve uluslararası kalite standartlarına göre değerlendirmeler yapan, iç ve dış kalite güvencesi, akreditasyon süreçleri ve bağımsız dış değerlendirme kurumlarının yetkilendirilmesi süreçlerini yürüten Yükseköğretim Kalite Kurulu, mevzuat gereği dört yılda bir paydaş kurumları tarafından seçilen/görevlendirilen kurul üyeleri arasından Başkan seçimi gerçekleştiriyor.

Prof. Dr. Ümit Kocabıçak kimdir?

1962 Sakarya doğumlu olan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Sakarya'da tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümünden 1983 yılında mezun olan Kocabıçak, 1985 yılında İTÜ’de yüksek lisansını, 1994 yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde doktorasını tamamlamıştır. Kocabıçak, 1995 yılında Sakarya Üniversitesinde Yardımcı Doçent, 1999 yılında Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat alanında Doçent, 2005 yılında Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Yazılımı Anabilim dalında Profesör unvanını almıştır.

İdari görevleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Bilgisayar ve Araştırma Merkezi (BAUM) Müdürlüğü, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürlüğü (UZEM) bulunan Prof. Dr. Kocabıçak, 2010-2014 yılları arasında Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanlığı, 2014-2018 ve 2022-2023 tarihleri arasında Rektör Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 2010 yılında Akreditasyon süreçlerini ulusal ve uluslararası alanda kolaylaştıracak Sakarya Üniversitesi Yönetim Bilgi Sistemi'nin (SABİS) kurulmasına öncülük eden Kocabıçak, 2010-2019 ve 2022-2023 yılları arasında koordinatörlüğünü yapmıştır. Sakarya Üniversitesinin 2015 ve 2018 yıllarında aldığı EFQM Avrupa Kalite Ödülü’nün alınmasına katkı sağlayan çalışma ekibinin içinde yer alan Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, evli ve iki çocuk babasıdır.