Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) düzenlenen “2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın da katıldığı törende devlet erkanının yanı sıra kamu kurum yöneticileri, üniversite rektörleri, akademisyenler ve çok sayıda katılımcı yer aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ilme, bilime, kültüre ve eğitime dair yapacakları her türlü nitelikli çalışmada akademisyenlerin yanında olmayı sürdüreceklerini, toplumun mükemmeliyet merkezi olarak kabul edilen üniversitelerin, bireylere mesleki formasyon kazandırmanın ötesinde rollere sahip olduğunu kaydetti.

Üniversitelerin, birer bilim yuvası olmalarının yanında, öğrencilerin entelektüel gelişmelerine katkı sunan, yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan, geleneklere sahip evrensel kurumlar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim diplomasisinin Türkiye'nin uluslararası tanınırlığını artırmak, kültürler arası etkileşim ve iletişimi geliştirmek adına oldukça kritik öneme sahip olduğuna dikkati çekti. Üniversitelerin yurt dışındaki muhataplarıyla somut iş birliği projeleri üzerinde çalışmalarını teşvik ettiklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin iktisadi, sosyal kalkınma ve kültürel iş birliğini geliştirecek ortak bilimsel projelerin geliştirilmesini beklediklerini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da konuşmasında Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun kalite güvencesi alanında yaptığı çalışmalar sonucunda kurumsal akreditasyon alan üniversitelerin artık uluslararası çatı kuruluşların listelerinde yer almaya başladıklarını belirtti.

Özvar, “Önümüzdeki süreçte başta KKTC ve kültür coğrafyamız olmak üzere dünya genelinde yükseköğretimde kalite kültürümüzü görünür kılmak istiyoruz. Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak kalite odaklı yaklaşımımızın ve çalışmalarımızın meyvelerini vermeye başladığını da büyük bir memnuniyetle müşahede ediyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmaların ardından “YÖK 2023 Üstün Başarı Ödüllerini” kazanan akademisyenlere ve üniversitelere ödüllerini verdi.